Jednym z podstawowych badań materiałowych jest pomiar twardości za pomocą twardościomierza. Istnieje kilka metod pomiarowych opisanych w międzynarodowych normach, które znajdują szerokie zastosowanie zarówno w laboratoriach badawczych, jak i w zakładach produkcyjnych.
Metoda Brinella polega na wciskaniu w powierzchnię badanego materiału kulki z węglików spiekanych. Średnica kulki, czas obciążenia i siła docisku zależą od rodzaju materiału. Twardość oznacza się w skali HBW. Metoda Brinella jest często stosowana przy odbiorze materiałów hutniczych. Jej zalety to wszechstronność, łatwość pomiaru i brak konieczności specjalnego przygotowania powierzchni próbki.
Twardościomierze Brinella znajdują zastosowanie w badaniach metali: od miękkich (metale lekkie, ołów, cyna) do twardych (żeliwa, stale). Najczęściej znajdują zastosowanie w przypadku detali odlewanych. Proponowane twardościomierze produkcji firmy EMCO-TEST to seria DuraVision (o szerokim zakresie obciążeń) oraz DuraScan (maksymalne obciążenie testowe do 62,5 kgf).
O metodzie Brinella można przeczytać również w naszej Bazie Wiedzy.
Metoda Vickersa wykorzystuje diamentowy wgłębnik w kształcie ostrosłupa o kącie wierzchołkowym 136°. Pomiar twardości polega na zmierzeniu przekątnych odcisku w kształcie kwadratu. Twardość oznacza się w skali HV. Metoda Vickersa jest uniwersalna i nadaje się do badania małych detali, cienkich warstw i twardości spawów. Jej zalety to precyzja, mała niepewność pomiarowa i możliwość badania różnych materiałów
Twardościomierze Vickersa znajdują zastosowanie głównie w przypadku małych detali, cienkich warstw, folii, rozkładów twardości w detalach po obróbce powierzchniowej (np. po azotowaniu lub nawęglaniu) czy też twardości spawów. Choć twardościomierze Vickersa najczęściej kojarzone są z mikrotwardością (mikrotwardościomierze), metoda Vickersa obejmuje również obciążenia nawet kilkudziesięciu kgf. Oferowane przez nas dedykowane twardościomierze Vickersa z serii DuraScan (zakres obciążeń od 10 gf do 62,5 kgf, opcjonalnie od 0,25 gf do 62,5 kG) pozwalają również na pomiar metodami Knoopa oraz Brinella. Metoda Vickersa dostępna jest również w przypadku twardościomierzy uniwersalnych z serii DuraVision.
O metodzie Vickersa można przeczytać również w naszej Bazie Wiedzy.
Metoda pomiarowa Rockwella jest jedną z najpopularniejszych w przemyśle. Twardościomierz Rockwella wykorzystuje diamentowy penetrator o standardowej geometrii, który wgniata się w powierzchnię badanego materiału. Pomiar odbywa się na podstawie głębokości śladu pozostawionego przez penetrator. Wynik twardości oznacza się w skali HRC, HRB lub HRA, w zależności od rodzaju materiału. Metoda Rockwella jest szybka i nie wymaga specjalnego przygotowania powierzchni próbki. Jej zalety to prostota, szybkość i uniwersalność, ale może nie zapewniać wystarczającej rozdzielczości dla nowoczesnych technologii.
Twardościomierze Rockwella to urządzenia powszechnie stosowane w zakładach produkcyjnych, hutach, ale również laboratoriach. Przewaga metody Rockwella nad innymi metodami wynika z braku konieczności przygotowania powierzchni próbki. Metoda Rockwella nie jest metodą optyczną, dzięki czemu pomiar odbywa się szybko. W naszej ofercie posiadamy twardościomierze Rockwella z serii DuraJet, uniwersalne twardościomierze DuraVision oraz prosty analogowy twardościomierz z serii N3.
O metodzie Rockwella można przeczytać również w naszej Bazie Wiedzy.
W przypadku dużych detali polecamy twardościomierze uniwersalne z serii DuraVision oraz DuraJet. Do zastosowań laboratoryjnych, w szczególności pomiarów mikrotwardości małych detali najlepszym wyborem będą twardościomierze z serii DuraScan. W naszej ofercie znajdują się również przenośne twardościomierze kabłąkowe (klamrowe).