METALOGRAFIA jest to dziedzina wiedzy, będąca połączeniem metaloznawstwa i krystalografii, zajmująca się badaniem wewnętrznej budowy materiałów metalicznych (metali i ich stopów) na podstawie obserwacji makroskopowych i mikroskopowych powierzchni badanego materiału, przygotowanej w wyniku tzw. preparatyki zgładów metalograficznych.
Rozszerzenie badań na pozostałe grupy materiałów (ceramika, kompozyty, minerały, itp..) powoduje, że mówimy o MATERIAŁOGRAFII. W znaczeniu użytkowym poprzez metalografię rozumiemy preparatykę próbek materiałowych (zgładów metalograficznych lub bardziej ogólnie materiałograficznych) pozwalającą na ujawnienie rzeczywistej mikrosktruktury materiału możliwie najmniej zdefektowanego samą preparatyką. Prawidłowa preparatyka próbek metalograficznych / materiałograficznych prowadzi do osiągnięcia zadowalającego obrazu mikrostruktury, możliwie najbardziej oddającego obraz rzeczywistej mikrostruktury materiału.
Poprzez analizę otrzymanej mikrostruktury badanego materiału można uzyskać wiele istotnych informacji na temat jego własności a nawet można w sposób przybliżony zidentyfikować rodzaj badanego materiału (do dokładnej analizy składu chemicznego i identyfikacji stopów stosuje się inne metody badawcze, takie jak np. spektrometrię rentgenowską XRF, spektrometrię laserową LIBS czy spektrometrię iskrową).
Metalografia, rozumiana jako przygotowanie zgładów (próbek) metalograficznych, składa się z 3 etapów preparatyki:
- Cięcia, a w zasadzie wycięcia docelowej próbki w możliwie najdelikatniejszy, ale jednocześnie efektywny sposób, by w jak najmniejszym stopniu zdeformować materiał próbki na tym etapie
- Inkludowania (zatapiania) w żywicy, jeśli mały rozmiar, bądź skomplikowana geometria próbki wymaga zapewnienia odpowiedniego “złapania” próbki dla efektywnego szlifowania i polerowania zgładu
- Szlifowania i polerowania, mające na celu w sposób coraz delikatniejszy “odsłonięcie” przed obserwatorem prawdziwej, wewnętrznej mikrostruktury materiału.
Więcej na temat etapów preparatyki metalograficznej można znaleźć w Bazie Wiedzy.